خبر جدید

» هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع می‌کنیم

  • تاریخ : 7th دسامبر 2018
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید :
  • نظرات : بدون نظر

هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع می‌کنیم
[ad_1]

مدیر ارشد وزارت دفاع در خراسان رضوی گفت: یکی از راهبردها و مولفه قدرت در حوزه دفاعی، بحث تقویت بنیه دفاعی به فرمان مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در طول دوران دفاع مقدس و بعد در توسعه نیروهای مسلح است.

به گزارش ایسنا، هادی علوی در پیش همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: حوزه دفاعی به عنوان یکی از مولفه‌های قدرت در جهان بوده و تفکر دفاعی در حوزه کشورها و بین‌الملل مطرح است، راهبردها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در این حوزه جاری و ساری بوده و ما از آن بهره می‌بریم.

وی بیان کرد: تفکر دفاعی تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی که در حال حاضر حفظ دستاوردهای نظام را به عنوان یکی از ماموریت‌‎های اصلی خود دارد، به عنوان یک حرکت تدوین شده که در حال حاضر جبهه مقاومت در حال استفاده از این الگو بوده و به موفقیت‌های بسیار ارزنده‌ای رسیده است، این حوزه نشان می‌دهد که تفکر دفاعی و آن‌چه تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در این حوزه است، راهبرد موثر و اثربخشی را دارد.

وی افزود: ما در حوزه‌های متعدد از این راهبردها زیاد داشتیم. یکی از راهبردها و مولفه قدرت در حوزه دفاعی، بحث تقویت بنیه دفاعی به فرمان مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در طول دوران دفاع مقدس و بعد در توسعه نیروهای مسلح است. یکی از نکات مورد توجه در حوزه دفاعی تشکیل واحدها و یگان‌های متعدد در حوزه نیروهای مسلح به صورت تخصصی بوده که به همین ترتیب در حوزه وزارت دفاع نیز به منظور پشتیبانی از حوزه نیروهای مسلح شاهد این امر خواهیم بود.

مدیر ارشد وزارت دفاع در خراسان رضوی با بیان این‌که «ما امروز قوا و نیروهای مسلح بسیار مقتدری داریم»، عنوان کرد: این قوا و نیروهای مسلح قدرت بازدارندگی نظام اسلامی را در سطح بین‌الملل و منطقه بالا بردند. دشمن توجه ویژه ای به این حوزه دارد که بر اساس این توجه، مقام معظم رهبری فرامینی را صادر کردند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با توجه به اهمیتی که حوزه دریایی دارد، نام و ماموریت مجموعه نیروی دریایی ارتش را تغییر دادند، امروز ما مجموعه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی را داریم که منطقه را در حوزه خلیج فارس و آب‌های آزاد به صورت امن درآورند، در حوزه تخصصی مجموعه نیروی دریایی، سازمان دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را داریم. ما در حوزه یگان‌های نیروهای مسلح به ویژه در حوزه سپاه شاهد هستیم که در حال حاضر قوایی که در این حوزه در بستر اقتدار نظامی داریم، به فرمان امام(ره) و مقام معظم رهبری توسعه پیدا کرد. بحث موشکی، دریایی و رزم در این حوزه به صورت تخصصی در حال اجرا است، فرمان مقام معظم رهبری این است که تقویت بنیه دفاعی را در این حوزه داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که «مقام معظم رهبری وزارت دفاع را یکی از نقاط حساس نظام می‌دانند»، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در حوزه نیروهای مسلح فرامین و تدابیری دارند و می‌فرمایند که پرداختن به استحکام نیروهای مسلح یک اصل قابل اغماض است که باید به آن توجه ویژه شود. ما در حوزه مجموعه وزارت دفاع در سال ۱۳۰۴ مجموعه وزارتخانه‌ای نداشتیم. تولید اولین محصول به عنوان صنعت نظامی در حوزه کشور انجام شد و آن ساخت و تولید مجموعه تفنگ برنو بود. در سال ۱۳۲۰ این مجموعه تحت عنوان صنایع نظامی مشغول شد و به عنوان اداره تسلیحات کار خود را شروع کرد. مجموعه وزارت دفاع خرید تکنولوژی شامل خط تولید انواع مسلسل، g3  و مهمات مختلف را وارد کرد. تا سال ۱۳۴۰ تحولاتی که در حوزه صنعت دفاعی صورت گرفت، موجب تغییر در ساختار شد.

علوی اضافه کرد: ما از قبل از دوران انقلاب تا بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی مجموعه وزارت جنگ را داشتیم. در سال ۱۳۶۰ وزارت سپاه ایجاد شد و پس از پایان جنگ تحمیلی بنابر مصوبه‌ و ابلاغ قانون، دو وزارت سپاه و جنگ ادغام شدند و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایجاد شد، مجموعه وزارت دفاع با حوزه‌های بسیار متعدد به منظور تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح و به روزرسانی محصولات دفاعی و همچنین به منظور پرهیز از هرگونه کار موازی و افزایش هزینه مشغول شد و به فرمان مقام معظم رهبری نکات ایشان به عنوان راهبرد اصلی در حوزه وزارت دفاع توصیه گردید.

وی با بیان این‌که «این حوزه مجموعه‌های متعددی را در بر می‌گیرد»، عنوان کرد: این مجموعه با توجه به شکل‌گیری وزارت دفاع در حوزه جدید به سازمان‌های متعددی تبدیل شد که کارهای تخصصی را انجام می‌دهد، در بخش‌های مختلف مباحث خدماتی، تحقیقاتی، تولیدی و مسائلی که در حوزه پشتیبانی از نیروهای مسلح باید در این فضا قرار بگیرند، وجود دارد. مقام معظم رهبری فرامینی در این حوزه و در مباحث مولفه‌های اقتصاد مقاومتی دارند، یکی از نکاتی که ایشان در اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، مردمی بودن اقتصاد مقاومتی، دانش‌بنیان بودن و نگاه به درون و توسعه برون است. ما بر این اساس و همچنین مصوبات وزارت دفاع باید بومی‌سازی انجام می‌دادیم تا در وزارت دفاع فرمایشات مقام معظم رهبری را تخصیص دهیم.

وی با اشاره به این‌که «در مبحث مردمی بودن و نگاه درون ما رویکردی را در وزارت دفاع تعیین کردیم که رویکرد استفاده از هسته دانا و شبکه تواناست»، تصریح کرد: محدودیتی در کار و حوزه واگذاری امور به بیرون نداریم و در وزارت دفاع بحث اشتغال‌زایی را شاهد هستیم که در این صورت می‌توانیم از شبکه کل کشور و از هسته دانا در این مجموعه به ویژه در حوزه پژوهشی و دانش‌بنیان استفاده کنیم. رویکرد به این ترتیب خواهد بود که از هسته دانا حداکثر استفاده شود، روش‌‎ها و فرایندهای سنتی تغییر پیدا کند و به سمت فرآیندها و تکنولوژی جدید برود تا بتوانیم محصولات را با تکنولوژی جدید، علم روز و وضعیتی که می‌تواند قدرت بازدارندگی را در حوزه‌های متفاوت انجام دهد، برسانیم.

مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی گفت: در این مجموعه تخصیص نیروهای مسلحی را با ماموریت‌های ویژه داریم که برای هر کدام از این ماموریت‌ها، گروه‌ها و سازمان‌های متعددی در حوزه دفاع باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند. یکی از بخش‌های اصلی که به صورت فراگیر در حوزه نیروهای مسلح خدمت می‌کند، مجموعه سازمان صنایع دفاع با نام اختصاری ساصد است که در این حوزه انواع تسلیحات رزم زمینی، مهمات و پدافندها را داریم. این موارد بر مبنای فرامین مقام معظم رهبری، مصداق هوشمندسازی، سبک سازی و قابلیت بهره‌برداری سریع است.

وی ادامه داد: حوزه تولیدات برگرفته از اندیشه‌های دفاعی مقام معظم رهبری و امام(ره) است، تلاش وزارت دفاع در نیروهای مسلح این است که این اندیشه‌ها را جاری کند. سازمان صنایع هوایی یکی از بخش‌های دیگر است و آخرین مبحثی که در این سازمان رسانه‌ای شد و قابلیت پخش داشت، جنگنده کوثر بود که آن را رونمایی کردیم، این جنگنده صد در صد بومی و داخلی بوده و تحویل نیروهای مسلح شده است. ما قابلیت تولید انواع پرنده‌های کوچک و بزرگ را نیز داریم که موجب ارتقای سطح قدرت دفاعی و قابلیت بازدارندگی ما می‌شود. آنچه اکنون در سطح کشور و دنیا مطرح بوده، این است که قابلیت بازدارندگی باید به مراتب افزایش پیدا کند.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که دوران بزن در رو تمام شده، بنابراین ما باید آمادگی زدن و همچنین داشته‌های سنگین را را داشته باشیم، بر مبنای فرمایش مقام معظم رهبری توفیق خوبی در حوزه موشکی با قابلیت بسیار بالا حاصل شده که در حال حضار می‌توانیم به صورت نقطه‌زن و با دقت بسیار بالا از فاصله‌های مختلف دشمن را باز بداریم و هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع کنیم، یکی از کارهای بسیار خوبی که در این سازمان انجام می‌شود، نگهداری است.

مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زمانی که ما با مقام معظم رهبری طرح مشکل و دغدغه کرده و بیان می‌کنیم که اقلام فرسوده بوده و عمرشان تمام شده است، ایشان تعبیر زیبایی دارند و می‌فرمایند که عمر آن‌ها باید انقلابی باشد و عمر سنواتی در آن‌ها نداریم. سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در دو بخش خدمات درمانی و بازنشستگی ارائه خدمات می‌دهد. از مولفه‌های قدرت ما در این حوزه، سازمان هواو فضا است که ما در حال تولید انواع موشک‌های موردنیاز نیروهای مسلح بر اساس راهبرد دفاعی تعریف شده در این سازمان هستیم. ما با توجه به تولیدات روز، قابلیت‌های بازدارندگی در این حوزه داریم.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند مجموعه‌ای که می‌تواند موشک با دقت یک متر به صورت نقطه‌زن را طراحی کند، چرا قابلیت طراحی و تولید موتور خودرو را نداشته باشد؟ اگر به رهنمود توجه داشته باشیم، می‌توانیم از این رهنمودها و تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در حوزه های متعدد درس بگیریم و در تمامی عرصه‌های صنعت و کشور استفاده کنیم. سازمان اتکا به نیروهای مسلح و کشور خدمات عمومی ارائه می‌دهد. صنایع الکترونیک به عنوان یکی از قطب‌های اصلی در حوزه انواع ماهواره‌برها و مارهواره‌ها است که از آن استفاده کردیم. سازمان صنایع دریایی با توجه به ژرف‌بینی مقام معظم رهبری و رهنمود در این حوزه، به صورت تخصصی در حوزه مجموعه پشتیبانی از حوزه نیروهای مسلح به ویژه در حوزه دریایی فعالیت دارد.

وی افزود: مجموعه سازمان دریایی، انواع تسلیحات، مهمات و سامانه‌های دریایی را تولید می‌کند. تولید انواع ناوشکن‌ها، شناورهای سبک و کلاس متوسط و سنگین نیز در این حوزه وجود دارد. آخرین دستاوردی که چند روز گذشته رسانه‌ای شد، زیردریایی بود که آن را به نیروی دریایی تحویل دادیم. تمام مجموعه‌ای که قابل عرضه باشد، اطلاع‌رسانی می‌شود اما آنچه به عنوان ملاحظات امنیتی از آن نام می‌بریم، قابلیت‌های بسیار ویژه‌ای است که در سازمان‌های متعدد ما قرار گرفته است.

علوی گفت: سازمان جغرافیایی کشور یکی از سازمان‌های بسیار قوی در حوزه نیروهای مسلح و خدمات کشوری است. سازمان توسعه منابع انرژی نیز یکی دیگر از سازمان‌ها بوده که در همجواری دانشگاه پژوهشکده هواخورشید راه‌اندازی شده که در این مکان می‌توانیم از تکنولوژی روز برای مصرف انرژی، الگوی مصرف انرژی، تغییر در آن و استفاده از انرژی‌های نو استفاده کنیم که کار تولید انواع سلول‌های خورشیدی و توربین‌های بادی را انجام دادیم. موسسات مالی اعتباری کوثر و بیمه کوثر نیز از دیگر سازمان‌ها است.

مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی عنوان کرد: در اقتدار دفاعی مجموعه‌های حوزه وزارت دفاع بنابر رهنمود و فرامین مقام معظم رهبری تقویت بنیه دفاعی را به عنوان یکی از اصول و وظایف اصلی برعهده دارند. تمامی تجهیزات موردنیاز نیروهای مسلح نیز به روز تحویل داده می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.