خبر جدید

» روش‌های غیر گزینشی صید پرندگان مهاجر به قداست سازمان، کشور و منطقه لطمه خواهد زد

  • تاریخ : 8th دسامبر 2018
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید :
  • نظرات : بدون نظر

روش‌های غیر گزینشی صید پرندگان مهاجر به قداست سازمان، کشور و منطقه لطمه خواهد زد
[ad_1]

این روزها لاشه رهاشده پرندگان در تورهای هوایی، اعتراض علاقه‌مندان محیط‌زیست به کُشتار بی‌رحمانه و فروش پرندگان در بازا‌رهای محلی، به مخاطره افتادن زیستگاه‌ها و نگرانی مردم از انقراض پرندگان مهاجر تیتر بسیاری از رسانه‌هاست. منتقدان بر این باورند که قتل عام و کُشتار پرندگان رفتاری نیست که با باورهای ملی و دینی ایرانیان همسو باشد اما راه حل منطقی برای پایان دادن به آن چیست؟
برخوردهای قاطع محیط‌بانان، مقاومت شکارچیان و جوامع محلی که تالاب‌ها و موجودات آن را «ملک شخصی» خود قلمداد می‌کنند، درگیری و جنجال رسانه‌ای و … هیچکدام تا امروز نتوانسته است نقطه پایانی بر این داستان خون بار بگذارد.
 

دکتر عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت‌محیط‌زیست با توجه به حساسیت موضوع در یک گفتگوی با روابط‌عمومی سازمان حفاظت‌ محیط‌زیست به کلیدی‌ترین پرسش‌ها در این خصوص پاسخ داد.

آقای دکتر! همانطور که استحضار دارید هر ساله صید بی رویه پرندگان مهاجر و عدم امنیت این پرندگان، سبب کشتار تعداد کثیری از پرندگان مهاجر که کشور ما را به عنوان مامن خود انتخاب کرده اند، می‌شود. سازمان محیط زیست در خصوص صید و شکار بی رویه پرندگان مهاجر تاکنون چه اقداماتی انجام داده است؟

–  بعد از سال‌ها مطالبه‌گری به دغدغه‌ها و دلواپسی‌های مربوط به شکار و صید غیرمجاز پرندگان مهاجر در شمال و جنوب کشور، در سال جاری، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری و هماهنگی مسئولان محترم دستگاه قضائی، حمایت استانداری مازندران و پشتیبانی نیروهای انتظامی، جمع کردن دام‌های هوایی و حذف روش‌های غیر مجاز صید پرندگان در شهرستان‌های محمود آباد، فریدونکنار و بابلسر را آغاز کرده و تاکنون نیز چند صد رشته دام و تور هوایی جمع‌آوری شده است.

هماهنگی بین ارگان‌ها و سازمان‌هایی که نام برده‌اید، بر عهده کدام نهاد یا سازمان است، به عبارت دیگر، کدام نهاد یا ارگان، مسئول این هماهنگی است؟
–  این اقدام قانونی و خداپسندانه، با خرد جمعی و هماهنگی با دستگاه‌ها، به فرماندار محترم فریدونکنار محول شده است تا در انجام کارها تسریع و عملیات اجرایی به صورت فراگیر صورت پذیرد. انتظار داریم، فرماندار محترم با حمایت بیشتر به انجام درست کارها کنترل و نظارت دقیق داشته باشد. اصولا نباید با غفلت برخی مسئولان در گذشته و نهادینه شدن تخلفات در یک منطقه، از آن چشم پوشی کرد. 

 

نظر جنابعالی در خصوص عوامل موثر در گسترش صید بی رویه پرندگان مهاجر و عدم کنترل آن چیست؟
–  این روش‌های غیر گزینشی صید پرندگان مهاجر به قداست سازمان متولی، کشور و منطقه لطمه خواهد زد. تعجب می‌کنم چرا متولیان محیط زیست و مسئولان محترم استان در سنوات گذشته اجازه داده‌اند تا این موضوع غیر قانونی بدین صورت ادامه یابد و امروز به معضلی تبدیل شود. البته بنابر بر گزارش های موجود، این نابسامانی از عدم همکاری و حمایت مقامات محلی در گذشته حکایت دارد. قطعا سازمان حفاظت محیط زیست، جمع آوری دام‌های غیر مجاز و پس از آن، جمع‌آوری روش‌های غیر گزینشی مانند کرس و گذر را در برنامه خود خواهد داشت.

 در بین روش‌های مجاز صید پرندگان، آیا سازمان روش تایید شده‌ای را اعلام کرده است؟

–  تنها روش که مورد تائید سازمان حفاظت محیط زیست، روش صید دوما است و بقیه روش‌ها باید با هماهنگی درون استانی و بر اساس مدل مورد توافق، جمع‌آوری شود.

 آیا در حال حاضر اقدامات انجام شده را موثر می‌دانید؟

–  خوشبختانه در حال حاضر هماهنگی و اراده جدی در مجموعه دستگاه قضایی و سایر دستگاه‌های اجرایی و ذیمدخل در استان برای برخورد با متخلفان زیست محیطی به وجود آمده و جای بسی قدردانی است. تاکید سازمان نیز برخورد قاطع با متخلفان است. زمان نیز برایمان بسیار مهم است، الان بیش از دو ماه است که فصل صید آغاز شده و حجم کار بسیار گسترده خواهد بود.

انتظار جنابعالی از جوامع محلی و شهروندان چیست؟

–  مردم محلی و شهروندان محترم بهتر می‌دانند که پرندگان مهاجر سرمایه‌های ملی و زیستی هستند و این روش‌های برداشت انبوه، بی‌تردید، جمعیت پرندگان را در سنوات آینده به شدت کاهش خواهد داد. بسیاری از تالاب‌های داخلی کشور که محل زیست و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بوده‌اند، در اثر خشکسالی پی در پی به کلی خشکیده و این پرندگان به منطقه شمال پناه آورده‌اند. این استدلال که تالاب‌ها و آبگیرهای شمال کشور مسیر مهاجرت پرندگان از کریدورهای شمالی برای زمستان گذرانی است صحیح نیست و باید تالاب‌های شمال کشور مامنی برای پرندگان مهاجر باشد. مطمئن هستیم که عمده مردم فهیم شمال کشور از کشتار بی رحمانه پرندگان ناراحت هستند و همچنین افکار عمومی هم قطعا حامی سازمان محیط زیست است. البته شاید افرادی بخواهند کارشکنی کنند یا در مقابل اجرای قانون مقاومت نشان دهند که قطعا تعدادشان بسیار اندک است و قانون برای آن‌ها مجازات در نظر گرفته است.

 به هرحال باید پذیرفت بخشی از جوامع محلی و اقشار دیگر، از صید پرندگان به عنوان وسیله امرار معاش در یک مقطع استفاده می کنند، آیا راهکاری هم برای این افراد در نظر گرفته شده است؟

–  در خصوص معیشت جایگزین برای آن دسته از افرادی که امرار معاششان وابسته به این کار است باید تمام دستگاه‌های اجرایی استان با سازمان حفظ محیط زیست برای نسل کنونی و آیندگان هم اندیشی داشته باشند.مثلا به جای پرنده‌کشی می‌توانند پرنده نگری را جایگزین کنند. امروزه یکی از اهداف تعیین شده در مسیر اشتغال پایدار، گردشگری طبیعی است که این سرمایه‌گذاری از هر سرمایه‌گذاری دیگری، کم هزینه‌تر و پایدارتر خواهد بود.

[ad_2]

لینک منبع مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.