خبر جدید

» ایران به عنوان اولین کشور منطقه به شورای بین‌المللی یکسان‌سازی الزامات فنی ثبت فرآورده‌های دارویی انسانی پیوست

  • تاریخ : 8th دسامبر 2018
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید :
  • نظرات : بدون نظر

ایران به عنوان اولین کشور منطقه به شورای بین‌المللی یکسان‌سازی الزامات فنی ثبت فرآورده‌های دارویی انسانی پیوست
[ad_1]


ایران به عنوان اولین عضو شورای بین المللی یکسان سازی الزامات فنی ثبت فرآورده های دارویی انسانی (ICH) در منطقه پذیرفته شد. الحاق به این سازمان راه را برای صادرات دارو به دیگر کشورها تسهیل می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، شورای بین المللی یکسان سازی الزامات فنی ثبت فرآورده‌های دارویی انسانی (ICH) با هدف یکسان سازی استانداردهای مربوط به کیفیت، اثربخشی، ایمنی و دیگر موارد مرتبط با ثبت داروها در سراسر جهان فعالیت می‌کند.

این نهاد از سال ۱۹۹۰ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر دارای ۱۶ عضو دائم و ۲۸ عضو ناظر از بین کشورهای متعدد است. الحاق به ICH و اعمال استانداردهای آن در فرآیندهای مختلف ثبت دارو، چه در بخش های نظارتی و چه در صنایع دارویی، باعث ارتقای کیفیت داروهای تولیدی در کشور شده و به ویژه راه را برای صادرات دارو به دیگر کشورها تسهیل می کند.

براساس این گزارش، الحاق به ICH باعث تعامل موثرتر با دیگر نهادها و سازمان های نظارتی در سطح بین المللی می شود. همچنین الحاق به ICH  یکی از برنامه‌های مطالعات بالینی و مراقبت های دارویی (اداره کل دارو) است که براساس پیش‌بینی‌های انجام شده حوزه دارویی ایران باید تا سال ۱۴۰۰ به عضویت این نهاد در آید. به همین منظور و به دنبال برنامه ریزی ها و فعالیت های انجام شده از سال ۹۵ کمیته الحاق به این مجمع در دستور کار قرار گرفته و در اوایل سال ۹۷ در اداره کل دارو تشکیل شد.

به طور همزمان با تشکیل کمیته ICH در سازمان غذا و دارو، تکمیل فرم های عضویت و ارتباط با دبیرخانه بسیج از سوی فوکال پوینت برنامه (دکتر محمود آل بویه) انجام و پیگیری شد و نمایندگان سازمان غذا و دارو به جلسه مجمع سالانه که در نوامبر ۲۰۱۸ در کشور آمریکا به منظور بررسی درخواست عضویت ایران برگزار شد، دعوت شدند.

 بنابر این گزارش، اگرچه امکان حضور نمایندگان این کمیته در جلسه مجمع ICH ایجاد نشد، اما درخواست عضویت ایران به عنوان عضو ناظر در جلسه مجمع ICH  مطرح و مورد تایید قرار گرفت. بدون شک پذیرش ایران به عنوان عضو ناظر ICH آغاز فعالیت های جدید درون بخشی و برون بخشی در حوزه دارویی کشور است و حمایت نهادهای دولتی، مجلس شورای اسلامی، شرکت ها، تولیدکنندگان دارو و انجمن‌های مرتبط تضمین کننده موفقیت این برنامه مهم خواهند بود

[ad_2]

لینک منبع مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.