خبر جدید

» الزام استفاده از بنزین و خودروهای داخلی، آلودگی هوا را رقم زده است

  • تاریخ : 8th دسامبر 2018
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید :
  • نظرات : بدون نظر

الزام استفاده از بنزین و خودروهای داخلی، آلودگی هوا را رقم زده است
[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در مراسم اختتامیه جشنواره آب و خاک گفت: این سرزمین نزدیک به هفت هزار سال سابقه تمدن دارد و شاید ما ثروتمندترین نسل تا به حال بوده‌ایم و متاسفانه ما این حق را به خود داده‌ایم تا منابع را هدر دهیم.

سازمان محیط زیست یکی از ضعیف‌ترین سازمان‌ها در کشور است

وی افزود: متاسفانه تنها سازمانی که باید از نسل‌های آینده حفاظت کند سازمان محیط زیست است که یکی از ضعیف‌ترین سازمان‌ها در کشور است.

کلانتری ادامه داد: اضافه برداشت سالانه ما از آب‌های زیرزمینی بسیار بالاست و با استفاده از فناوری‌های امروز علیه پوشش گیاهی و خاکی استفاده کرده‌ایم و امروز فرسایش خاک ما بیش از ۱٫۲ کیلومتر مربع در سال است.

۱۲۰ درصد آبهای تجدیدپذیر را استفاده کردیم

به گفته رئیس سازمان محیط زیست منابع آبی در بدترین شرایط استفاده می‌شود و حداکثر مجاز برای برداشت از آب‌های زیرزمینی طبق استانداردهای جهانی ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر است که ما سال گذشته بیش از ۱۲۰ درصد از این منابع را استفاده کردیم.

از تکنولوژی به صورت وارونه استفاده کرده‌ایم

وی اظهار کرد: ۶۰ سال پیش در خطه شمالی کشور ۲٫۸ میلیون هکتار جنگل داشتیم و در حال حاضر این عدد به ۱٫۳ میلیون رسیده است و ما از تکنولوژی به صورت وارونه استفاده کرده‌ایم.

افتخار می‌کنیم آب‌های زیرزمینی در شرایط خطرناکند

وی با بیان اینکه بالای دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به روش آبیاری تحت فشار آبیاری می‌شود گفت: متاسفانه ما به این روش افتخار می‌کنیم که باعث شده آب‌های زیرزمینی در شرایط خطرناکی قرار گیرد.

وی افزود: برداشت آب ما در سال آبی ۹۶-۹۷ ، ۹۰ میلیارد مترمکعب بود و در این شرایط محیط زیستی باقی نمی‌ماند.

کلانتری ادامه داد: جانداران نیز به شدت در معرض خطر قرار دارند و شاید ما هنوز از ظرفیت‌های لازم برای استفاده از تکنولوژی بهره‌مند نشده‌ایم و متاسفانه مرجع مناسبی برای استفاده از فناوری نداریم.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار کرد: تا دیروز بسیاری از پیمانکاران به بسترسازی می‌پرداختند و امروز به فکر برداشت آب‌های زیرزمینی هستند.

رتبه اول جهان برای هدر دادن آب و خاک

وی افزود: ما در سال‌های گذشته منابع درازمدت را در نظر نگرفتیم و به همین دلیل اکنون رتبه اول در جهان را برای هدر دادن آب و خاک داریم.

کلانتری همچنین گفت: گوشت تولیدی عشایر در برابر فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگل‌ها ۱۰ ها برابر گرانتر از قیمت جهانی است.

استان‌های حاصلخیز به کویر تبدیل شدند

وی افزود: امروز استان‌های حاصلخیز ما به استان‌های کویری تبدیل شده‌اند و بهره‌وری آب در خراسان رضوی ۱۳۲ درصد از آب‌های تجدیدپذیر است.

حفظ محیط زیست تنها در شعار بوده است

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه حفظ محیط زیست تنها در شعار بوده است، گفت:‌متاسفانه تعریف درستی از محیط زیست نشده است و این باعث شده که شرایط امروز به وقوع بپیوندد.

حاضر نیستیم از تولیدات خارجی برای حفظ سلامت مردم  استفاده کنیم

وی افزود: الزام استفاده از بنزین تولید داخل و خودروهای داخلی، آلودگی هوای شهرهای بزرگ از جمله تهران را رقم زده است در چنین شرایطی حاضر نیستیم از تولیدات خارجی برای حفظ سلامت مردم و محیط زیست استفاده کنیم.

[ad_2]

لینک منبع مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.